wt. 20 października 2009
 
Szukaj
?
wydział architektury
 
 
 
Aktualności
 
 
 
Projekt dyplomowy Macieja Brzostka nagrodzony w konkursie ARCHITEKTURA BETONOWA 2009!!!
 

Tegoroczny absolwent Wydziału Architektury PB mgr inż. arch. Maciej Brzostek otrzymał nagrodę za pracę dyplomową pt. „C.K.M. czyli Centrum Kultury Młodych w Łomży” w prestiżowym konkursie Architektura Betonowa 2009. Promotorem pracy był dr inż. arch. Robert Misiuk. Jury X jubileuszowej edycji konkursu organizowanego przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i Stowarzyszenie Producentów Cementu przyznało w tym roku trzy równorzędne nagrody i trzy wyróżnienia.

Krótki opis projektu Macieja Brzostka:

„Rozwiązania urbanistyczne:

Wszystkie linie i kąty wynikają z osi widokowych lub są naprowadzeniem
na określony historyczny budynek. Przemieszczając się wąskimi uliczkami, będziemy mieli przed oczami nowoczesną betonową architekturę, a między nią "wpleciona" zostanie stara tkanka.
Budynki objęte ochroną konserwatorską wyznaczyły kierunki projektowania nowych obiektów, dlatego nowa pierzeja nawiązuje w pewnym stopniu do zabytkowych obiektów przy ulicy Giełczyńskiej. Dzięki proponowanej zabudowie ulica nie straci charakteru ulicy zabytkowej, a wręcz przeciwnie, dzięki usunięciu obiektów dysharmonizujących i wprowadzeniu nowych budynków zyska dodatkowe walory.

Rozwiązania architektoniczne:

Kompleks Centrum Kultury Młodzieży składa się z trzech niezależnych budynków o zbliżonym charakterze estetycznym. Na rzuty budynków największy wpływ miały uwarunkowania urbanistyczne. Warunki konserwatorskie ograniczyły zaś wysokość obiektów. Budynki C.K.M.-u maja surową formę, pozbawioną ozdobników. Ich bryła podkreślać ma miejsca historyczne i na osie widokowe. Betonowe masywne elewacje mają sprawiać wrażenie, jakby opierały się tylko na aluminiowej konstrukcji okien. Zabieg ten miał nadać im nieco lekkości i spowodować wrażenie, że unoszą się nad terenem, co podkreślone jest poprzez cofnięcie przyziemia w stosunku do pierwszej kondygnacji. Cofnięcia brył i kładki mają nie tylko zadania funkcjonalne, ale też estetyczne. Dzięki takim rozwiązaniom w zależności od pory dnia otrzymuje się ciekawe efekty światłocieniowe.”